Schimbarea destinației locuințelor

01 september 2020 38

Bună ziua. Sunt proprietarul unui spațiu locativ amplasat la primul etaj al unui bloc cu 5 etaje. Conform legii cu privire la locuințe, pentru schimbarea destinației este necesar acordul notarial al tuturor proprietarilor. Ce fac in cazul in care cateva persoane refuza fara motiv sa dea acest acord? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu puteți obliga persoana, legea prevede condițiile exprese, ține de un interes comun a vecinilor, care este prioritar interesului personal.

02 september 2020