Schimbarea destinației terenului

28 march 2023 130

Salutare! Dețin un teren în cadrul ÎP „Gladiola”. De mai bine de un an încerc să obțin certificatul de urbanism pentru a începe construcția legal, însă primesc doar refuzuri.
Acum doresc să modific destinația lotului pomicol în statut de grădină (pentru a putea obține certificatul de urbanism, autorizația). Am discutat cu specialistul cadastral al com. Trușeni referitor la aceasta, dar acesta iarăși mi-a zis că nu este posibil, că legea nu permite etc. și a făcut trimitere la art. 40 din Codul Funciar, însă nu am descoperit acolo informații precum că loturilor pomicole nu le poate fi schimbată destinația (poate greșesc). Spuneți-mi, vă rog, cum să procedez în acest caz? Cum pot obține această schimbare a destinației terenului? Văd că nu există nicio cale legală de a construi ceva acolo. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Pentru a putea construi legal casă pe acel teren, întreaga întovărăşire ar trebu să intre în componenţa intravilanului localităţii. Însă pînă în prezent nu există prevăzută o procedură legală sau precedent.
deşi codul funciar prevede
În baza hotărîrii adunării generale, adoptată cu votul majorității membrilor întovărășirii pomicole, consiliul local al unității administrativ-teritoriale... mai detaliat poate include, prin decizia sa, terenurile întovărășirii pomicole în intravilanul localității respective, cu respectarea normelor de urbanism și a cerințelor specifice, stabilite de către Guvern.

Nu există "normele de urbanism și nici cerințe specifice, stabilite de către Guvern."
Respectiv nici un consiliu nu îşi va asuma un asemenea exerciţiu, or prin includerea întovărăşirii în intravilan va genera cheltuieli enorme pentru dezvoltarea infrastructurii şi respectiv este o povară pentru bugetele locale care şi aşa sunt practic la limită.

28 march 2023
Mihail Prepeliță
  • Advocate trainee

Bună ziua, este o soluție de a construi, fără a schimba destinația terenului.

31 march 2023