Schimbarea fondatorului gospodariei taranesti in cazul decesului sau, fara lichidare

14 august 2021 57

Buna ziua. Sotul meu a fondat gospodaria taraneasca. Trei ani in urma a decedat si eu ca mostenitoare si membru al GT am devenit conducatoare. Acum doresc sa schimb denumirea si fondatorul in numele meu cu pastrarea aceluiasi numar de inregistrare si cod fiscal, lucru necesar pentru pastrarea istoriei creditare, relatiilor cu clientii istorici. Exista posibilitate legala pentru aceasta modificare?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Da există posibilitate legală de a schimba fondatorul, dacă dvs. sunteţi moştenitoare a soţului. Pentru detalii mă puteţi contacta la datele din profil.

16 august 2021