Schimbarea genului de activitate al SRL

19 may 2021 154

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, care este procedura si care este institutia responsabila pentru modificarea genului de activitate al persoanei juridice (SRL)? Care este numarul maxim de activitati care pot fi inregistrate pentru SRL?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
la etapa actuală este vorba de Agenția servicii Publice, în chișinău se află pe str. Pușkin 42, desigur sunt reprezentanți și în centrele multifuncționale din sectoare.
În teritoriu, este vorba de aceleași centre multifuncționale, programare https://programare.asp.gov.md/qwebbook/index.jsp?lang=ro
Vă programați, pregătiți pachetul de acte în dependență de nr de fondatori, limită la genuri de... mai detaliat activitate nu este, alegeți ce doriți reieșind din CAEM și solicitați introducerea de modificări.
Taxa pentru înregistrarea modificărilor e de 1400 dacă nu greșesc, așa că mai bine alegeți mai multe genuri de activitate pe care ați dori să le practicați, poate inclusiv ceva suplimentar apropiat ca ideie.

19 may 2021
Iulia Ghețivu
  • Advocate

Bună, totodată, persoana juridică cu scop lucrativ poate desfăşura orice activitate neinterzisă de lege, chiar dacă nu este prevăzută în actul de constituire (art. 176 alin. (2) CC).

05 october 2022