Schimbarea numelui copilului

25 october 2021 109

Bună ziua. Am un copil cu fostul soț și doresc sa schimb familia copilului. De ce documente am nevoie? Fostul soț este de acord să fie decăzut din drepturile părintești. Se poate face la notar un document ca el este de acord pentru schimbarea familiei copilului?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
Părintele nu poate renunța la drepturile părintești asupra copilului. Pentru această urmează să vă adresați în instanța de judecată. Legea prevede expres condițiile în care unul dintre părinte poate fi decăzut din drepturile părinteși.
Ulterior, în cazul în care va fi pronunțată o astfel de hotărâre, urmează să purcedeți la... mai detaliat schimbarea numelui copilului.

26 october 2021