Schimbarea numelui dupa divort

14 february 2019 101

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu cateva intrebari. Sunt cetateanca a Republicii Moldova si a Romaniei. Sotul meu a divortat de mine. Acum, avand actul de divort moldovenesc, vreau sa fac divortul romanesc si sa-mi schimb numele inapoi in cel de domnisoara. Vreau sa stiu cum este procedura in Romania: daca este necesar sa ma programez, unde sa ma adresez, plus care e procedura de schimbare a numelui, cat timp dureaza si cum se face. Mentionez: copii nu avem, am nevoie sa schimb actele doar pentru mine. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În baza certificatului de divorț ați revenit la numele inițial?
În asemenea caz programațivă chiar și la ambasada RO din MD pentru transcrierea certificatului de divorț, ulterior faceți și modificari ale actelor de identitate.
Informațiile privind timpul si costurile le aflați direct la ei.

15 february 2019