Schimbarea numelui in permisul de conducere

13 january 2020 104

Buna ziua. Spuneți-mi, vă rog, dacă sunt obligată să-mi schimb permisul de conducere, dat fiind faptul că m-am căsătorit și am luat numele soțului? Unde este stipulat că sunt obligată să-l schimb și ce risc dacă nu schimb numele?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
problema la acest capitol este că, odată ce careva date sunt modificate, urmează să modificați și permisul, or, în registru poliției acest act se va considera nul.
Fața ce-a mai interesantă este că nici sancțiune pentru acest fapt nu există expres, în să agenții de patrulare o includ ca lipsa/încălcarea regulilor... mai detaliat de deținere a permisului sau actului permisiv, cu aplicare amendă de la 1500 la 3000 lei.
Altă problemă este că, fiind astfel catalogați, în cazul unui accident rutier, veți fi identificat ca persoană care nu a respectat norma legală, astfel compania de asigurări poate refuza în achitare sau intenta acțiune de regres.

Sigur, aceste situații, avînd o reglementare neuniformă, pot fi contestate, adică o eventuală amendă a agentului de poliție, deoarece în esență sunteți aceiași persoană cu același IDNP, însă realitatea e puțin .... .

14 january 2020