Scutirea personala

29 december 2020 37

Buna ziua. Scutirea personala se aplica pe prima luna de lucru sau din a 2-a?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua.

Scutirea personală se aplică dim momentul înaintării cererii respective către angajator.
Cel mai des se întocmește la angajare.
Fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) care are un venit anual impozabil mai mic de 360000 de lei, are dreptul la o scutire personală în sumă de 25200 lei pe an. Începând cu anul... mai detaliat 2021, scutirea personală pentru soț/soție nu se mai aplică.

Mult succes!

08 january 2021