Se achită banii la stat dacă las colegiul?

01 november 2019 71

Bună! Sunt in anul 4 la colegiu, dar din cauza unor probleme personale, trebuie să las colegiul. Mi s-a spus că va trebui să achit 50.000 lei, chiar dacă contractul e 5.500 și bursa am avut doar 3 semestre. Va trebui să achit așa sumă sau suma contractului? În cât timp aproximativ judecată mă va impune să achit?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Suma ce urmează a fi compensată urmează a fi stabilită reușind din contract, nicidecum mai mult.
Acționarea in instanță e posibil in termen de 3 ani, cind anume va avea loc, nu e posibil de enunțat.

02 november 2019