Se aplica amnistia in asa caz?

12 april 2022 100

Buna ziua. O persoana invinuita de savarsirea infractiunii prevazute de art. 217/1 alin.4 CP are dosarul in instanta si asteapta sa fie fixata data primei sedinte de judecata. Poate persoana in cauza sa beneficieze de amnistie sau de o reducere a pedepsei?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua, amnistia nu se aplică față de articolul indicat de către dvs.
Reducerea pedesei se face doar în cazul în care persoana a fost condamnată la pedeapsă cu inchisoarea, ceia ce nu se referă la cazul dvs.

15 april 2022