Se considera fals in acte?

26 december 2018 47

La verificarea angajatorului, conform Art. 11 din Legea 140 din 10.05.2001, Inspectorstul de Stat al Muncii a gasit respectarea prevederelor legale referitoare la contractul de munca, retribuirea muncii, normele de munca etc. La acest angajator nu am fost nicio zi la servici timp de 10 ani. Acesta s-a folosit in acest interval de timp de carnetul de munca pe care l-a facut in absenta mea si a inselat statul. Cum sa procedez ca sa demonstrez ca am fost angajata fara stirea mea si nu am lucrat nicio zi in timpul acesta?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Pe linga carnetul de munca trebuie sa existe in primul rand un contract de munca.
Veti demonstra ca nu ati fost angajat, prin demonstrarea faptului ca nju ati semnat acel contract de munca. (expertiza grafologica)
Totodata, daca ati fi fost angajat, trebuia sa primiti salariu.
Asta falsul angajator trebuie... mai detaliat sa demonstreze ca v-a ransferat salariul.

26 december 2018
  • Legal consultant

Buna d-na Mariama, angajatorul DVS a încălcaty prevederile art. 361 CP, falsul în acte. DVS depuneți o cerere la poliție, pentru a fi tra la răspundere penală. În acțiunele angajatorul pot să fie și alte încălcări ai codului penal, de exemplu banii care trebuiau să fie transferați DVS să fie... mai detaliat sustrași de el.

27 december 2018