Se iau in consideratie studiile superioare daca nu sint in domeniu?

20 march 2018 27

O cunoscuta, detinatoare a diplomei de licenta cu titlul LICENTIAT IN INFORMATICA este angajata pe termen determinat ca educator la o gradinita de copii. Ce salariu ar trebui sa i se calculeze, se iau in consideratie studiile superioare sau nu? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Mariana, daca va referiti la o gradinita de stat, atunci se aplica acest act normativ, care nu specifica in ce domeniu sunt studiile superioare (Anexa 1) http://lex.justice.md/md/326354/

Aparent, studiile superioare conteaza in acest caz.

06 april 2018