Se permite ca clientul să mă filmeze în timpul unei neînțelegeri?

26 december 2021 88

Buna ziua. Sunt angajat al unui supermarket și doresc să știu dacă în timpul unei neînțelegeri (calitatea mării, preț etc.) cumpărătorul are dreptul să-mi filmeze fața fără acordul meu ca ulterior să posteze imaginile video pe internet? Cunosc că la general el are tot dreptul să fotografieze marfa, bonul de plată și prețurile, dar cât este de real să le interzic să mă filmeze pe mine? Dacă e posibil, dați-mi legea concretă și articolul. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua, va indemn sa vedeti prevederile art.48 Cod Civil al Republicii Moldova, la caz este aplicabil alin 4
"Consimțămîntul nu este necesar în cazul în care imaginea, documentul personal, înregistrarea audio sau video privitoare la o persoană este făcută sau folosită pentru a exercita sau a proteja alte drepturi... mai detaliat sau alte interese protejate de lege".
Totodata puteti vedea si art.34 din Constitutia Republicii Moldova.

Daca aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa ma contactati pe adresa de email filip.rotaru98@gmail.com

27 december 2021