Se permite fumatul in casa?

01 february 2019 292

Salut! Eu locuiesc la bloc si fumez in apartament. Din aceasta cauza deseori am probleme cu vecinii de sus care mereu se plang ca ei simt mirosul fumului de tigara la ei in apartament. Dupa lege, eu am dreptul sa fumez in apartament sau nu?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mihai. Potrivit legislatiei, (1) Se interzice fumatul:
a) în toate spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, indiferent de tipul de proprietate și modul de acces;
b) în toate spaţiile publice... mai detaliat deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente;
c) în raza de 10 m de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, și la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă;
d) în parcurile de distracţii şi pe terenurile de joacă pentru copii;
e) pe stadioane, arene, în pieţe şi alte spaţii publice deschise pe durata evenimentelor publice distractive sau de alt gen;
f) sub acoperișul staţiilor de transport public;
g) în mijloacele de transport public şi în mijloacele de transport private în care se află minori.
Aparent, reiesind din faptul ca va aflati in proprietatea dvs., intr-o oarecare masura ar fi posibil sa fumati. Insa, avind in vedere faptul ca fumul de tigara ajunge la vecini rezulta ca drepturile acestora sunt periclitate. In acest sens parerea mea este ca nu este permis sa fumati la dvs., in apartament atita timp cit vecinii sufera.

01 february 2019