Poate vanzatorul sa faca actele pe masina pe numele meu, daca a obtinut-o prin mostenire?

14 may 2021 18

Buna ziua. Vreau sa cumpar o masina. Vanzatorul a primit-o mostenire, dar actele masinii sunt inca pe numele tatalui acestuia (care a decedat). Poate vanzatorul sa-mi faca acte pe masina in cauza?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca actele sunt inca pe numele decedatului, înseamnă ca procedura succesorală nu este finisată.
La caz, daca persoana este moștenitor cu acte in regulă, urmează să înregistreze automobilul după sine apoi poate vinde.

15 may 2021