Se poate de făcut ceva impotriva insultelor aduse în public?

21 july 2022 30

Buna! Poate fi trasă la răspundere persoana care, fiind în stare de ebrietate, m-a insultat în public, folosind cuvinte licentioase şi pe lângă asta a incercat să mă atingă pe sâni. Nu l-am provocat cu nimic. Persoanele care erau cu el, il susțineau și încurajau, astfel că fătuitorul mă insulta tot mai tare. Unde să mă adresez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Sigur,
se depune plîngere la poliție, persoana va fi atrasă la raăpundere, sigur pentru acest caz ar fi bine să aveți martori care să confirme situația, sau înregistrări video, ca să nu fiți în situația că vi se refuză pe lipsa probelor.

22 july 2022