Se va aplica amnistia dosarelor penale in curs de examinare?

02 january 2022 173

Buna ziua. Feciorul meu a fost condamnat la 5 ani de inchisoare pentru savarsirea a doua infractiuni (art. 187 alin. 2 si art. 264 alin. 4 CP). A ispasit deja 2 ani si 6 luni din pedeapsa mentionata, dar este judecat in temeiul art. 186 alin. 2 CP. Va putea beneficia de amnistia din 2021 astfel incat sa fie clasat dosarul temeiul art. 186 alin. 2 CP?

Jurist comments 2

  • Advocate
03 january 2022
  • Legal consultant

Buna dl. Andrei, de desigur o să beneficieze de amnistie, fiindcă infracțiunea art, 186 al. 2 CP e o infracțiune mai puțin gravă.

04 january 2022