Se vor achita salariile angaitilor din gradinitile private in perioada starii de urgenta?

27 april 2020 45

Sunt angajata la o gradinita privata. In perioada starii de urgenta administratoarea tot insista sa scriem cereri de concediu din cont propriu. Cum sa procedez? Voi fi salarizata sau nu? Copiii stau acasa, parintii nu achita taxa, bani nu sunt - asa motiveaza administratia.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Tot ține de angajator, însă nu admiteți obligația de concediu din cont propriu, astfel angajatorul dorește să scape de plăți.
Concediu din cont propriu poate fi luat de angajat doar din inițiativă proprie și nu impus. În cazul asemenea concedii, se va suspenda inclusiv polița medicală din lipsa de plăți.
Încercați să... mai detaliat identificați alte posibilități, daca se abuzează, puteți depune plîngere la inspectoratul muncii.

27 april 2020