Sechestrarea încăperii și datorie la achitarea chiriei pentru încăperea sechestrată

17 august 2021 30

Buna ziua. In 2018 a fost pus sechestru pe încăperea unde dezvoltam o afacere, iar proprietarul imobilului a aflat de sechestru, după care nu mi-a permis să-mi desfășor activitatea în încăperea vizată din anul 2018 pâna in prezent. În 2021, am primit o hotarare judiciara (fara sa fi primit vreo citatie in judecată) că precum ca as fi dator locatorului suma de 50.000 lei din cauza ca nu am achitat chiria încăperii in perioada când a fost pus sechestrul. Toate bunurile aflate acolo au fost luate. Se ia in calcul perioada sechestrului la achitarea chiriei? Cum a fost luata hotatarea judiciara, dacă nu am fost chemat o data in instanta? Ce măsuri pot să întreprind mai departe?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Buna ziua.
Problema este mai delicată, este important dacă aveți încheiat un contract, ce termen este prevăzut, precum și modalitatea de reziliere a contractului.
De asemenea, este important dacă dețineri probe că proprietarul v-a interzis să desfășurați în continuare activitatea sau că ați eliberat încăperea?
Hotararea urmează să fie contestată, or, în caz... mai detaliat contrar, va fi intentată procedura de executare silită, iar, executorul va aplica sechestru pe bunurile dvs., inclusiv pe conturile bancare.

18 august 2021