Sechestru pe bunurile altei persoane

31 may 2021 36

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog, poate un executor judecătoresc să pună sechestru pe bunurile unei bunici, pentru simplul fapt că nepotul major al acesteia are viza de reședință în apartamentul ei?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua, Dmna Ala,
Dacă nepotul major are doar viza de reședință în acest apartament atunci executorul judecătoresc eronat a aplicat sechestru pe apartamentul dat. Doar dacă bunica nu figurează ca fidejusor în procesul de creditare.
Mult succes.

01 june 2021