Sechestru ilegal pus de executor

11 august 2020 126

Am 2.508,20 lei datorie, a fost judecata, pronuntata hotarare, eliberat titlul executoriu. Peste aproximativ o luna ma duc la banca si aflu ca este aplicat pe conturi (contul in dolari) sechestru de 1.414,53$. L-am sunat pe executor, care mi-a invocat o datorie inexistenta de 23.536 lei (am inregistrarile convorbirilor). Am stabilit o intalnire ca sa-mi prezinte documentele (hotararea de judecata, titlu executoriu etc.) pentru a doua datorie invocata. La intalnire am venit, dar nu am primit niciun raspuns sau document. Executorul a inteles ca a gresit, s-ao incuiat in birou si a spus ca o sa ma sune, dar asa si nu m-a sunat. Nu am nicio explicatie de la el pana azi, nici scuze nu si-a cerut. Am fost la banca si am insistat acolo sa-mi prezinte actul in baza caruia au blocat contul. Cu mult greu, peste o luna am primit o incheiere pentru suma de 25.028,22 lei si dispunerea corectarii sumei sechestrului in 2.508,20. Executorul incearca sa iasa curat (invocand art. 65 si 66 din Codul de executare, chipurile a fost o greseala formala, pe care o poate corecta). Suma sechestrului pana la urma a fost corectata. Din cauza stresului provocat de actiunile ilegale ale executorului mi s-a acutizat o boala greu tratabila. Doctorii mi-au prescris tratament cu durata de luni de zile si medicamente de mii de lei. Nu pot administra tratamentul pentru ca sunt somersi nu am acesti bani pentru tratament. Cum pot fi calificate actiunile mentionate ale executorului si cum pot sa cer repararea prejudiciului material si moral cauzat de aceste actiuni? Cazul este actual acum, am nevoie de avocat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Miron,

Puteți depune o plângele la UNEJ pe acțiunile executorului judecătoresc.

mun. Chișinau, str. Kiev, 3a, et.3 MD - 2068

(022) 876-521 - Secretariat

E-mail: unejmoldova@gmail.com

17 august 2020