Sechestru pe apartament

10 june 2019 423

Bună ziua! Am așa o întrebare. Locuiesc la gazda unui om căruia îi vin permanent scrisori de la o firmă de colectare a datoriilor. Iar această persoană nu le achită. Astfel s-a adunat o sumă de 22.553,80 lei (cu tot cu cheltuielile de chemare în judecată). Spuneți-mi, vă rog, pentru așa sumă există riscul ca instanța de judecată să pună sechestru pe apartamentul pe care îl închiriez și, dacă da, atunci ce termen am ca să îmi caut altă gazdă deoarece în regiunea în care mă aflu cu greu pot găsi o altă gazdă și ar fi bine să cunosc situația reală din timp. Aștept răspuns. Mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua
Stimate D-le Simion,
Având în vedere cele relatate de către Dvs înțeleg ca deja există un document executoriu care a și fost pus în executare la un executor judecătoresc.
Astfel, executorul judecătoresc acceptînd spre executare un document executoriu din start dispune aplicarea sechestrului în scop de asigurare a executării hotărârii judecătorești... mai detaliat fapt care, nu presupune catrebuoe sa eliberați locuința imediat.
Executorul judecătoresc acorda debitorului un termen de 15 zile sa execute benevol după care, în caz de neexecutare, recurge la celelalte pârghii legale, inclusiv vânzarea la licitație a bunului imobil. Procedura respectiva ia ceva timp, lucrurile nu evoluează peste noapte, iar debitorul are posibilitatea oricum sa stingă datoria și toate cheltuielile.
Pornind de la mărimea datoriei este puțin probabil ca executorul judecătoresc sa purceada din start la vânzarea la licitație a bunului, ci va încerca mai întâi să îi urmărească veniturile debitorului sau banii de pe conturile bancare.

11 june 2019