Sechestru pe apartament

15 july 2020 259

Bună ziua! Eu cu mama mea suntem ambele proprietare ale unui apartament, ambele avem părți egale. Ceva timp în urmă, ea a luat un credit și nu cunosc dacă l-a rambursat sau nu, dar am aflat că pe apartament e pus sechestru. Dacă mama îmi face donație cota ei parte, apartamentul oricum va rămâne sub sechestru și va exista șansa să fie scos la licitație de creditori? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Cristina,

Asta este și sensul sechestrului, el se instituie pentru a stopa orice tranzacție cu bunul imobil respectiv. Astfel, donația nu va fi posibilă fără acordul creditorului.

15 july 2020