Sechestru pe apartamentul pe care l-am mostenit

28 september 2020 68

Apartamentul pe care l-am mostenit este plasat sub sechestru. Executorul judecatoresc mi-a eliberat conturi de plata pentru sechestru si taxa de stat. Dupa achitarea datoriei, executorul judecatoresc poate sa emita un document de ridicare a sechestrului chiar in aceeasi zi? Sau trebuie sa treaca o perioada?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Din momentul ce are confirmare ca sa închis suma datoriei, elibereaza o încheiere privind ridicarea interdicției, pe care el e obligat sa comunice tuturor instituțiilor in termen de pina la 10 zile daca nu greșesc, sau poate elibera dumneavoastră încheiere si mergeți singur sa o înregistrați astfel fiind mai repede

29 september 2020