Sechestru pe card salarial

06 january 2020 88

Are dreptul executorul judecătoresc se blocheze cardul salarial pentru toate sumele intrate? Mai sunt și alți executori care au proceduri de executare.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Probabil executorul a aplicat sechestru fără a cunoaște că acest card este unul salarial. Dvs. ar trebui să-i prezentați acte confirmative executorului, astfel că acesta să urmărească salariul dvs. conform prevederilor art. 106 Cod de executare
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi... mai detaliat reţinute, în baza unui document executoriu,  nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat  prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin  tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.

07 january 2020