Sechestru pe card salarial

25 november 2022 89

Buna ziua. Am datorii la o banca. Executoarea judecatoreasca a aplicat sechestru pe contul meu salarial. Cum pot ridica sechestrul de pe contul salarial? Pot ajunge la o intelegere si sa achit esalonat datoria? Salariul este unica mea sursa de venit. Executoarea este obraznica si refuza sa discute sau sa ofere explicatii.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună,

Aceasta este o practică abuzivă din partea executorilor de cele mai deseori.
urmează să înaintați o cerere în scris cu privire la ridicarea sechestrului de pe cardul salarial și să anexați o dovadă în acest sens precum că cardul este salarial cum ar fi un extras de la bancă.

25 november 2022
  • Legal consultant

Buna Tatiana,eu văduc la cunoștință ce spune Codul de executoriu , DVS aveți dreptul la un coantum de 20 % din salariul ce parvine contulbancar Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
... mai detaliat (1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

26 november 2022