Sechestru pe card salarial si cont bancar

16 may 2023 66

Buna ziua. Am un credit pe care nu l-am rambursat. Creditorul m-a actionat in judecata si titlul executoriu deja se afla la executor. Acesta a aplicat sechestru pe cardul salarial si imi opreste nu 20% din salariu, așa cum prevede legea, ci 80%. Stiu ca in conformitate cu art. 106 CE, pot fi retinute 20% din salariu pentru un document executoriu si nu mai mult de 50% pentru 2 sau mai multe. In privinta mea exista doar 1 titlu executoriu. Ce trebuie sa fac pentru a oprin aceste actiuni abuzive ale executorului si a-l trage la raspundere si pentru a aduce executarea silita in cadrul legal? Sunt insarcinata, nu snt casatorita si salariul este unicul meu venit.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Elena.
Sarcină uşoară să aveţi.
Pentru a rezolva repede problema, adresaţivă angajatorului cu o cerere ca salariul să vă fie achitat în numerar.
Scrieţi o cerere executorului prin care să-l informaţi că mijloacele băneşti sunt provenite din salariu.
Executorii nu se interesează care este provenienţa banilor din conturile bancare şi le consideră... mai detaliat mijloace băneşti care pot fi urmărite.
Pentru a fi reţinute 20% executorul trebuie să se adreseze angajatorului dumneavoastră şi acesta să transfere 80% dumneavoastră, iar 20% executorului. Procedura e lungă şi executorii merg pe calea cea mai simplă, se fac a nu şti că urmăresc salariul.

17 may 2023