Sechestru pe cont

03 november 2018 98

Buna ziua! An sechestru pe contul de pensie la banca. Care este suma maxima care poate fi retrasa de catre executor din pensie? Pensia este singurul meu venit! Multumesc anticipat. Cu respect, Valeriu.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Care este marimea pensiei?
Potrivit art. 110 lit. L) Cod de Executare, nu poate fi urmărită partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real (2610 lei in 2018).
Respectiv, dacă aveti o pensie mai mică decât 2610 lei, ex judecătoresc nu poate urmări aceste venituri.
Pentru a soluționa problema,... mai detaliat trebuie să mergeți la Bancă și să solicitați un certificat semnat și stampilat prin care să se confirme că sursa mijloacelor bănești din contul bancar este pensia Dvs.
Cu acel certificat mergeți la executorul judecătoresc și solicitați anularea sechestrului, în temeiul articolului mentionat mai sus.
Dacă Banca refuza eliberarea certificatului, solicitați măcar un Extras de cont pe ultimile 6 luni.
Dacă pensia este mai mare, în partea ce depășește 2610 lei ex judecătoresc poate face rețineri lunare de maxim 20%.
Important- în nici unul din cazurile descrise mai sus, nu se admite aplicarea sechestrului. Pentru că, potrivit art. 111 Cod de Executare, Executorul judecătoresc expediază documentul executoriu organizaţiei în care lucrează debitorul sau de unde el primeşte recompensă, pensie, bursă ori un alt venit, cerînd să se facă reţinerile cuvenite în baza documentului executoriu şi să se trimită creditorului sumele reţinute.
Astfel, solicitați executorului ridicarea imediata a sechestrului, fie in baza art. 110 lit. L), cu prezentarea Certificatului/Extrasului corespunzator, ori art. 111 Cod de Executare.

03 november 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună D-le Valeriu,
Depuneți o cerere către executorul judecătoresc, la care anexati dovada ca acestea sunt mijloace bănești din pensie, obțineți o informație de la banca care vă deservește. Aceste mijloace bănești nu pot fi sub sechestru

03 november 2018