Sechestru pe conturi si pe portofelul electronic?

30 march 2023 80

Buna! Am un credit pe care nu l-am rambursat. Cardurile bancare imi sunt sechestrate. Am deschis un portofel electronic pentru care mi-am facut si card Paynet. Este posibil sa aplice sechestru si pe portofelul electronic? Mersi mult.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Daniel. Ipotetic ar fi posibil în cazul în care executorul ar înainta o încheiere de aplicare a asechestrului către "Paynet Services" S.R.L.
Dar acest lucru mă îndoiesc că la etapa actuală este posibil or executorii judecătorești expediază asemenea încheieri către Băncile comerciale nu și către SRL.
Mai mult decît atît,... mai detaliat la deschiderea portofelului electronic nu indici nume prenume, IDNP după care ai putea fi identificat de executor ca proprietar al acelui portofel electronic.

31 march 2023