Sechestru pe conturile bancare ale sotului

11 november 2022 132

Buna ziua. Mama (care este somer) are datorii la mai multe companii de microfinantare. Zilele acestea un executor judecatator Caţer Victor a retras toti banii de pe cardul salarial si cel de pensie ale tatalui. Acum el a ramas fara niciun ban. Sunt legale aceste actiuni ale executorului? Ce solutii exista? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Antoc, acșiunele executorului sunt ilegale, el n-a fost în drept să rîdice toți banii a tatălui. Executorul s-a condus de Codul familiei, el a socotit că mama și tata sunt soți și posibel banii luați de mama DVS au fost cheltuiți în familia lor.... mai detaliat Asta nu-i normal. Tata, e în drept să facă rost deun pachet de documente în copii de la executorpentru a se aprecia, ce treabă are el cu creditele luate de mamă. Dacă vreți ceva mai concret, DVS sunteți în drept să apelați la viber de pe telefonul meu +37368669950 și noi vom discuta.

12 november 2022