Sechestru pe imobilul din Republica Moldova pentru un credit neachitat in alta tara

19 october 2020 139

Buna ziua. Eu am luat un credit in alta tara, dar nu l-am putut achita, deoarece nu mai lucrez. Dosarul se afla la executorul judecatoresc. Poate executorul judecatoresc din alta tara sa puna sechestru pe imobilul meu din Republica Moldova? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Natalia,

În cazul în care va fi aplicată procedura de recunoaștere și executare a hotărârilor judecătorești străine pe teritoriul RM - atunci da, un executor deja din RM va urmări bunurile Dvs. aflate în Moldova.

24 october 2020