Sechestru pe lot de pamant

22 august 2019 49

Buna ziua. In 2018 am cumparat un lot de pamant, dar nu am inregistrat imediat contractul la Cadastru. Intre timp, proprietarului anterior i s-a pus sechestru pe lotul de pamant de catre un executor judecatoresc. Astfel, cand am mers la Cadastru sa inregistrez contractul, mi s-a refuzat din motiv ca pe lotul de pamant a fost pus sechestru. Care ar fi solutia in cazul dat, tinand cont ca la momentul punerii sechestrului lotul de pamant era deja in posesia mea? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Stefan,

Conform legislației dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile se transmite odată cu înregistrarea făcută la Cadastrul bunurilor imobile. Acesta este un registru constitutiv de drepturi.

Drept urmare, în perioada din momentul semnarii contractului și până când vă duceți la Cadastru să înregistrați contractul, proprietar încă mai este vânzătorul.

Astfel, sechestrul... mai detaliat a fost aplicat corect.

Ca soluție, puteți rezoluționa contractul și cere prețul înapoi.

O zi bună să aveți!

22 august 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Consider declararea rezoluțiunii contractului drept neîntemeiată, deoarece la momentul încheierii contractului de vânzare-cumpărare nu existau motive pentru a declara rezoluțiunea. Ori, motivul a apărut ulterior și nu are tangențe cu acest contract.
Mai mult ca atât, Dvs sunteți cel care se face vinovat de adresarea tardivă la Oficiul cadastral al... mai detaliat Agenției Servicii Publice ci nu vânzătorul.
Prin urmare, o eventuală acțiune civilă privind rezoluțiunea acestui contract ar putea fi respinsă ca neîntemeiată.

Sunt de opinia că, soluția potrivită ar fi acționarea în instanța de judecată a creditorului care, este parte la procedura de executare, la cererea căruia a fost aplicată această măsură de asigurare. În cadrul acestui proces judiciar executorul judecătoresc urmează a fi atras în calitate de intervenient accesoriu.
În prealabil este necesar să-l notificați pe executorul judecătoresc, cât și însăși creditorul din procedura de executare respectivă.
Urmează să invocați toate cele relatate de către Dvs și să susțineți că vi se îngrădești exercitarea dreptului de proprietate pe deplin.

Succes.

23 august 2019