Sechestru repetat

19 december 2019 65

Buna ziua. Anul trecut mi-a fost aplicat sechestru pe conturile pe care le detin la banca, unul din ele fiind social (primesc indemnizatia pe copil), iar celălalt de credit. Am scris o cerere, in urma careia contul social mi-a fost deblocat. Anul acesta, am convenit cu executorul judecatoresc sa imi deblocheze si contul de card credit, cu conditia ca dupa deblocarea acestuia voi achita datoria. In acel cont erau bani. Din pacate, nu am reusit sa-i sustrag pentru ca am trecut in perioada pasiva si i-a luat banca in contul creditului. Executorul mi-a aplicat din nou sechestru asupra conturilor. Am fost si am scris cerere sa imi deblocheze contul social, pentru ca acolo primesc indemnizatia. El mi-a zis ca imi va trimite raspunsul printr-o scrisoare la domiciliu, daca imi va accepta deblocarea contului sau nu. Intrebare: poate sa imi refuze deblocarea contului unde primesc indemnizatia? Si daca ma refuza, ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Acesta nu poate păstra aplicarea sechestrului asupra contului unde primiți indemnizația copilului, urmează să solicitați repetat deblocarea printr-o cerere în formă scrisă și să anexați dovada că pe acest cont sunt doar sumele de bani din indemnizația primită.

20 december 2019