Sechestru teren

20 may 2022 113

Bună ziua. Poate executorul să aplice sechestru pe terenul care mi-a fost facut donație de către părinți? Sunt fidejusor pentru un credit și debitorul nu l-a rambursat. Mi-a fost blocat cardul pe care primesc indemnizația pentru copil. Ce să fac?

Jurist comments 11

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Irina.

Executorul poate sechestra și înstrăina toate bunurile Dvs. în limitele prevăzute de contractul de fidejusiune.
Cardul de îndemnizație nu poate fi blocat complet ci se reține doar o parte din suma îndemnizației. Deci parțial puteți contesta blocarea completă a cardului.

23 may 2022

Pot sa scriu la procuratură plîngere pe escrocherie în privința faptului că o cumătră de-a mea cu soțul ei mai rugat în ziua ceea sa le fiu fidejusor fiindcă ea vroia sa ia credit pentru că copilul lor nu avea ce mînca , nu achitase chiria , comunalele , ajungind... mai detaliat la banca din sat care le-a oferit credit eu numai am pus semnătura și am ieșit . Creditorul nu mi-a explicat drepturile și obligațiunile mele și nici o copie a contractului nu mi-a oferit . Nici nu mam uitat nici pe ce am pus semnătura fiindcă în ziua ceea mă simțeam rău și vroiam mai repede sa ajung acasă . După ce am plecat seara am aflat că se fapt soacra ei a luat credit și pe ea a fost contractul.Plingerea sa fie pe creditor , debitor pe cumătră și soțul ei

23 may 2022
  • Legal consultant

Buna Irina, o să fie problematic, să dovedi la poliție, că față de tine s-a comis un act de escrocherie. Eu vreau să-ți atenționez ce spune Codul de executare Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
... mai detaliat Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.

23 may 2022

Mulțumesc, eu demult sunt la curent cu acest articol

24 may 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Dna Irina Baltag, e puțin probabil de a dovedi că ați fost victima unei escrocherii. Trebuie să aveți probe. De exemplu dovada faptului că ați fost amenințată, dacă au fost martori, dacă încă cineva a fost prezent la fața locului în momentul amenințării. Înregistrări cu imagini foto, audio, video etc.
De... mai detaliat asemenea dacă ați avut apeluri telefonice cu amenințări și dacă cunoașteți nr. de telefon, data, ora când au avut loc aceste amenințări. Ar putea fi solicitată descifrarea convorbirilor telefonice de la operatorul de telefonie mobilă.

O întrebare nu mai puțin importantă e dacă chiria a fost oficială cu încheierea unui contract sau doar la înțelegere verbală? Persoana pur și simplu va zice că nu a avut loc nici o dare în chirie. Este sarcina Dvs. să probați ce s-a întâmplat dacă ziceți că așa a fost.

Dacă nu aveți aceste date, șanse ca plângerea să fie admisă nu sunt.

Dacă Dvs. ați semnat se prezumă că ați citit în întregime contractul și sunteți de acord în totalitate cu conținutul acestuia.

24 may 2022

Dacă eu achit datoria lor , și îi dau în judecata ca mai apoi să îmi întoarcă înapoi tot ce am cheltuit , ce șanse am de cîștig ?

25 may 2022

Prejudiciu moral ei îmi vor plăti ?

25 may 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Trebuie citite materialele cauzei pentru a vedea ce șanse sunt.

Prejudiciul moral se achită foarte modest în Republica Moldova. Sunt cazuri unde prejudiciul moral pentru comiterea unor infractțiuni constituie doar 5000-10000 lei.

25 may 2022

Și încă ceva , în contract unde sunt datele mele scrise de mina mea figurează data de 10.09.20 la al doilea fidejusor 09.09.20 și contractul scrie că a fost încheiat pe data de 15.09.20 și în această zi sau oferit și banii din ce cauza e așa diferență ?

25 may 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Dna Irina, dificil de prezis de ce apare diferența. Poate fi cât o eroare tehnică simplă cât și intenționat.
Ceva mai sigur se poate zice doar la lectura tuturor materialelor cauzei.

26 may 2022

Mulțumesc

26 may 2022