Sedinta de judecata a avut loc fara prezenta paratului

19 december 2022 177

Bună ziua. Am avut o datorie pentru energia termica in marime de 1.600 lei pentru perioada de incalzire noiembrie 2021 - martie 2022. Am achitat-o in doua transe pana in septembrie 2022 inclusiv. Recent am aflat ca IMGFL a intentat impotriva mea un proces in judecată inca in iulie 2022 si sedinta a avut loc in octombrie, fara prezenta mea. Nu am fost anuntata in niciun fel despre intentia lor de a ma da in judecata sau despre sedinta. Este corect/posibil ca sedinta de judecata sa aiba loc fara prezenta paratului? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna ziua Irina! Da este posibil, dar probabil a fost emisa si hotarirea de a achita in folosul IMGFL. Asa ca va propun sa ma telefonati si va voi spune detaliat cum si ce urmeaza sa faceti in cazul dvs., in caz contrar daca a fost emisa hotarirea urmeaza apoi... mai detaliat si lucrul executorului judecatoresc, in care veti avea cheltuieli in plus. Telefon de contact 069049267

20 december 2022
  • Advocate

este posibil ca ședința să aibă loc fără prezența pârâtului dacă există dovada citării legale, inclusiv prin aviz în ziar...............dar există și procedura cererilor cu valoare redusă, după care, cel mai probabil, și a fost examinată această pricină.......deschideți Codul de procedură civilă la cererile cu valoare redusă și veți analiza... mai detaliat care sunt regulile acestei proceduri

20 december 2022