Semnare acte cu data în trecut

07 september 2020 100

Bună ziua. Compania la care lucrez mă impune să semnez mai multe acte și contracte cu data în trecut. Cât de egal este și ce legi reglementează așa ceva? De exemplu, ma pun sa semnez fișa de post în format nou cu data de 1 mai în momentul când astăzi suntem în 7 septembrie. Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Fișa postului putea să fie făcută la 1 mai dar dvs semnați cu data de azi, când efectiv ați făcut cunoștință cu ea. De fapt cu fișa postului se face cunoștință atunci când se semnează ordinul de angajare.
Dacă în fișă sunt atribuții de care nu știați sau nu le-ați... mai detaliat făcut până acum cu atât mai mult nu trebuie să vă asumați ceva din trecut.

08 september 2020
Iulia Furtuna
  • Advocate

Ion, niciodata nu semnati documente cu data anterioara! Unica modalitate de a "acoperi" juridic perioada anterioara, sigure dpvd legal pentru Dvs, este sa semnati documente cu data la zi (data reala a semnarii) si daca sunteti de acord cu reglementarile acestor documente (asa cum a mentionat colega de mai sus),... mai detaliat se prevede ca data intrarii in vigoare a acestor documente este retroactiva.

Succes!

18 september 2020