Separare fara divort

22 november 2019 32

Buna ziua. Ma intereseaza sa stiu daca legal pot pleca de sot cu 2 copii fara sa divortam? Adica sa traiesc cu copiii nostri separat de sot? De ceva ani nu ne mai ajuta sotul nici financiar, nici cu treburile casnice si nici cu educatia copiilor. As vrea un pic sa-l educ, poate isi da seama ce face. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Pentru a putea trăi separat cu copii dvs urmează să fie stabilit stabilit printr-o hotărâre de judecată domiciliul copiilor cu dvs și respectiv urmeaza să fie desfăcută și căsătoria .

Or există posibilitatea să întocmiți cu soțul un acord notarial în acest sens.

25 november 2019