Serviciul executorului

23 may 2020 91

Buna ziua! In anii 2013 si 2014 am avut 2 amenzi, pe care le-am achitat. Acum mi-a venit scrisoare de la executorul judecătoresc cum ca am datorii. Eu i-am explicat că sunt achitate, la care imi spune ca am achitat amenda, dar nu si serviciile lui? Ma intereseaza cat de corectă este? Și-a adus aminte abia dupa 6-7. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

În cazul în care procedura de executare era intentată la momentul achitării amenzii, ești obligat să achiți cheltuielile de executare și onorariul executorului.
Dacă amenda ai achitat-o pînă la intentarea procedurii de executare, nu trebuie să achiți nimic, solicită încetarea procedurii .

25 may 2020