Sesizare urmărire penală

15 november 2021 31

Bună ziua. Am dat cu împrumut unei persoane o sumă bună de bani. Au trecut oi ani și persoana în cauză mă evită, nu răspunde la apeluri. Am depus o plângere la poliție, dar timp de un an n-am primit niciun răspuns. Am avut câștig de cauză și dețin un titlu executoriu. Între timp am aflat că sunt multe persoane păgubite și sunt multe titluri executorii pe numele acestei persoane. Aș vrea să știu care ar fi procedurile de mai departe ca această persoană să fie oprită și trasă la răspundere pentru toate escrocheriile și totodată să văd cum s-a investigat cazul și dacă n-au fost comise încălcări. Pot să mă adresez la Procuratură generală, sau la altă autoritate? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din start decade răspunderea penală în condițiile în care Dvs dețineți deja un titlu executoriu deoarece sunt relații civile.

Singura soluție este aplicarea măsurilor asiguratorii de către executor și la caz atragerea la răspundere penală a persoanei pentru neexecutarea intenționată a hotărârii de judecată.

15 november 2021