Situatia financiara a sotului

02 november 2020 143

Buna ziua. Sotul are o companie, cateva conturi in banci diferite si o caseta/cutie de siguranta in banca. Eu nu am access la toate acestea si nu cunosc situatia financiara reala a sotului. Sotul refuza categoric sa dezvaluie aceste detalii, invocand diferite motive. Nu suntem in procedura de divort si partajare. As vrea sa stiu daca exista vreun instrument legal prin care sa oblig sotul sa dezvaluie aceste lucruri. Va multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Puteți încerca să depuneți o cerere către băncile unde deține soțul dvs conturil bancare prin care să solicitați informația cu privire la sumele pe care le detin (extras al contului) unde veți anexa certificatul de casatorie invocind astfel devălmășia bunurilor.

02 november 2020
  • Advocate

Puteți angaja un detectiv.

11 november 2020