Скажите, пожалуйста, какая официальная заработная плата в Молдове?

03 june 2020 49

Имеет право работодатель платить зарплату ниже официальной минимальной при 13 часовом рабочем дне, а не положенном 8 часовом?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Oficiala minima sau medie?
Din 1 mai 2019, cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real poate fi stabilit în mărime de 16,42 lei pe oră sau 2775 lei pe lună. Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale propune pentru consultări publice proiectul hotărârii de Guvern „Cu privire la modificarea punctului 1... mai detaliat din Hotărârea Guvernului nr.165 /2010”.

Graficul de munca nu poate depasi 8 ore, decit doar in condiții speciale.

In cazul abuzurilor angajatorului, sunteți in drept sa sesizati inspectoratul muncii.

04 june 2020