Solicitarea de probe în cadrul procesului contravențional

28 march 2023 58

Bună ziua. Am contestat procesul-verbal contravențional pentru depășirea limitei de viteza. Prima ședință va avea loc pe 23 aprilie.
1. E posibil să solicit de la agentul constatator probe suplimentare înainte de ședință?
2. E posibil să prezint probe suplimentare la dosar, cum ar fi înregistrări video?
Multumesc!

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Vă dau un sfat: dacă agentul constatator nu deține și nu prezintă probe privind comiterea contravenției, atunci puteți solicita încetarea procesului contravențional pe motiv că nu există faptul contravenției și probe care ar demonstra.

Înainte de transmiterea dosarului în instanță, agentul constatator are obligația de a pregăti dosarul și... mai detaliat de a-l transmite instanței cu toate probele de care dispune.

Este posibil de a prezenta probe suplimentare. Conform art. 425 Cod Contravențional: În calitate de probe se admit elementele de fapt constatate prin înregistrări audio-video.

28 march 2023