Solicitarea în plângerea depusă la poliție a incasării de la învinuit a unei sume pentru daune morale

17 august 2022 32

Buna ziua. Inteționez să depun o plângere la poliție pentru calomnie, în care să cer ca persoana respectivă să fie sancționată conform art. 70 al Codului Contravențional. Întrebarea mea este: Pot să cer, în plângerea pe care o voi depune la poliție, compensarea daunelor morale în sumă de mai multe mii de lei? Poliția poate să-mi refuze încasarea de la învinuit în favoarea mea a sumei pe care o voi solicita pentru dauna morală?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Mihail, dacă există o cauză penală,unde figurează această persoană, DVS sunteți în drept să depuneți o plângere în cadrul acestui dosar penal. Ce se referă la art. 70 CC, da sunteți în drept să solicitați pentru asta trebuie să faceți rost de însuși procesul verbal și să vă... mai detaliat încadrați conform Codului contravențional. E clar, că poliția o să vă refuze, există un litigiul civil.

18 august 2022