Somatie expediata companiei de constructii

28 february 2020 32

Buna ziua. Am expediat o somatie Companiei de constructii cu care avem incheiat Contract de investitie. Spuneti-mi, va rog, in cat timp trebuia sa-mi vina raspunsul la solicitarile facute in somatie?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Galina,

Trebuia să includeți un termen în somația respectivă. În cazul în care nu ați indicat un termen atunci se aplică art. 10, pct.h prim din legea Nr. 105 din 13-03-2003 privind protecţia consumatorilor, prestatorul este obligat să primească și să soluționeze reclamațiile consumatorului într-o perioadă de timp care... mai detaliat nu poate depăşi 14 zile calendaristice de la data la care consumatorul a adus la cunoştinţă prestatorului neconformitatea serviciului prestat.

28 february 2020