Sora pretinde ca parintii i-au lasat mostenire intreaga lor avere, dar nu am vazut niciun act in acest sens

23 february 2023 92

Buna ziua. Suntem doi copii la parinti. Dupa decesul parintilor, sora mi-a spus ca acestia i-au lasat mostenire casa si terenul aferent si ca ea va suporta toate cheltuielile legate de inmormantare. Ea sustine ca are toate actele in regula, dar nu mi le-a aratat , asa ca nu sunt sigura ca acestea exista. Eu am fost plecata mult timp peste hotare si presupun ca in acea perioada sora, profitand de lipsa mea, i-a convins pe parinti sa-i lase toata averea. Vreau sa inteleg daca, in calitatea mea de copil al lor, am ceva drepturi la averea ramasa dupa parinti. Ce sa fac in situatia aceasta, daca mai este posibil de facut ceva? Multumesc mult.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Tatiana.
Condoleanțele mele.
1. Dacă părinții în timpul vieții au făcut donație surorii dumneavoastră toate bunurile și aceasta a înregistrat drepturile de proprietate, atunci nu puteți face nimic.
2. Dacă părinții au lăsat testament... deasemeni nu puteți face nimic, cu excepția cînd puteți invoca nedemnitatea.
3. Dacă nu a fost donat în... mai detaliat timpul vieții și nu au lăsat testament, aveți aceleași drept de a moșteni ca și sora.

Articolul 2169. Temeiurile de nedemnitate

(1) O persoană este exclusă de la moștenire în următoarele cazuri:

a) dacă l-a omorît pe cel care a lăsat moștenirea sau a săvîrșit o tentativă de a-l omorî;

b) dacă intenționat și ilegal l-a împiedicat pe cel care a lăsat moștenirea să întocmească sau să revoce o dispoziție testamentară;

c) dacă prin dol sau violență l-a determinat pe cel care a lăsat moștenirea să întocmească sau să revoce o dispoziție testamentară;

d) dacă în mod intenționat și ilegal a ascuns, a alterat, a distrus sau a falsificat o dispoziție testamentară a celui care a lăsat moștenirea.

23 february 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Faceți o interpelare la Agenția Servicii Publice de la locul unde se află bunul și solicitați extras din Registrul Bunurilor Imobile pentru a vedea în ce temei a fost înscris dreptul de proprietate după numele surorii Dvs.

23 february 2023