Sora vrea sa ia copilul cu ea in Italia

01 july 2019 23

Salut! Sora vrea sa ia copilul de 13 ani cu ea in Italia. Poate sa o faca, daca ea are o familie, iar copilul poarta familia tatalui? Parintii nu sunt casatoriti.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună!

Stimată Dna Maria,
În cazul în care sora Dvs urmărește scopul de a se stabili împreună cu copilul cu traiul permanent în Italia, aceasta are necesitatea de a obține acordul tatălui copilului care se exprimă într-o declarație legalizata la notar și fără de care mama copilului va avea o mulțime de... mai detaliat impedimente la perfectarea actelor copilului în Italia.
Fără un asemenea mama copilului va întâmpina diverse probleme pornind cu programarea la un medic, administrarea unui tratament, înmatricularea copilului la studii cât și participarea la diverse activități cu caracter socio-cultural, artistic, educațional și altele.

În cazul în care tatăl refuza sau este de neidentificat refuzul acestuia poate fi contestat în instanța de judecată.

Succes.

01 july 2019