Sotia a abandonat copiii, spunand ca nu are nevoie de ei

10 february 2023 47

Buna ziua. Eu depus cerere de divort dupa ce sotia m-a parasit, spunand ca nu are nevoie de copii. De fapt, de cand s-au nascut copiii, mama mea a avut mai mult grija de ei. Acum o luna s-a dus sa traiasca cu alt barbat, nici nu s-a interesat de copii in aceasta perioada. Pot cere in cadrul procesului de divort ca copiii sa ramana cu mine?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Nicolae.
Desigur puteţi solicita stabilirea domiciliului copiilor cu dumneavoastră.
Pentru a avea mai mari şanse, adresaţivă din timp la autoritatea tutelară pentru a-i informa despre faptul că soţia a lăsat copii in grija dumneavoastră.
În cadrul procesului de divorţ şi stabilire a domiciliului copiilor, judecătorul va solicita avizul de la autoritatea... mai detaliat tutelară. Dacă ei vor şti despre faptul că soţia dumneavoastră a lăsat copii, avizul va fi în favoarea dumneavoastră.
Succes. Dacä consideraţi că nu vă isprăviţi singur, puteţi apela la ajutorul unui avocat sau avocat stagiar.

11 february 2023