Sotia a cerut divort si sa ma decada din drepturile

27 october 2017 105

In comun avem o fata. Pot sa am interdictii de a pleca peste hotare? Eu nu vreau sa ma decada din drepturile parintesti.

Lawyer comments 2

Viorica Chirnicinii
  • Paralegal

Buna ziua Nicolae. Desfacerea casatoriei nu prevede si decaderea din drepturi parintesti. Sotia Dvs poate cere stabilirea pensiei de intretinere pentru copil si in caz ca refuzati sa o achitati atunci executorul judecatoresc (la care se va adresa sotia) poate pune interditie iesirea peste hotarele Republicii Moldova. Decaderea din drepturi... mai detaliat parintesti se face in cazul in care Dvs nu achitati pensia de intretinere si nu va interesati de educatia copilului.

28 october 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Decăderea din drepturile părintesti, poate avea loc numai pe cale judecătorească si numai în una din următoarele situaţii (art. 67 CF):
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o... mai detaliat altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

07 november 2017