Sotia a dat la divort cu doi copii minori

26 may 2019 149

Avem de impartit un apartament. Spuneti-mi, va rog, daca pe cale amiabila la notar este posibil ca eu sa renunt la o parte din pretul achitat pentru procurarea a 1/2 de catre sotie in contul pensiei alimentare platita copiilor. Daca este posibil, care este riscul incheierii unei astfel de tranzactii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Este posibil o astfel de procedură la notar mai mult că atît dvs cu soția negociați toate aceste momente plus la asta puteți apela și la serviciile notarului, mai întîi de toate va urma să încheiați un contract un se vor stabili obligatoriile reciproce cât și clauzele cu privire... mai detaliat la suma care urmează a fi achitata și în ce mod.

Nu exista nici un risc in cazul dat, decât în cazul neexecutării obligațiilor contractuale să fiți înaintat în instanța de judecată.

27 may 2019