Soția a plecat cu traiul peste hotare împreună cu copilul fără acordul meu

24 august 2022 177

Bună ziua. Soția a plecat cu traiul peste hotare împreună cu copilul fără acordul meu. Ce pot face ca să întorc copilul acasă și ce pedeapsă o așteaptă pe soție la întoarcerea în Republica Moldova?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Țurcan, este o metodă de a fi pornită o cauză penală, conform Codului penal Articolul 207. Scoaterea ilegală a copiilor din ţară
Scoaterea copilului din ţară în baza unor acte false sau... mai detaliat pe altă cale ilegală, precum şi abandonarea lui în străinătate în scopuri altele decît cele indicate la art.206,
se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 6 ani. Da r nu vă dau o garantie, că soția dacă o să afle de așa ceva n-o să mai întoarcă în țară, încercați să riscați. Altă mnetodă nu este.

25 august 2022
Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
În afară de cele expuse de coleg cu privire la ponirea urmăririi penale pentru săvîrșirea infracțiunii prevăzute de art.207 din Codul penal al RM (Scoaterea ilegală a copilului din țară), vreu să menționez, că sunt aplicabile cauzei Dumneavoastre următoarele prevederi, care servesc drept temei de adresarea în... mai detaliat instanță de judecată:
Conform art.1 alin.(4) din Lege Nr. 269 din 09.11.1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, în cazul în care minorul își stabilește domiciliul în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează de notar sau de alte persoane abilitate prin lege cu astfel de funcție, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizia autorităţii tutelare teritoriale.

Pentru consultații, cît și asistență juridică puteți să adresați la numărul de tel.: 069076419

25 august 2022